
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Interface | SPI, Serial |
| Output Type | Voltage |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 10 |
| Supply Type | Single |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Number of Converters | 1 |
| Settling Time | 3.9 µs |
| Resolution | 1.25 B |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
| Max Digital Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Reference Type | Internal, Supply |
| Interface Type(Data Interface) | SPI |
| Differential Output | No |
| Number of D/A Converters | 1 |
Stock: 369
Distributors
pcbx
Unit Price$2.59051
Ext.Price$2.59051
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.59051 | $2.59051 |
| 10 | $1.96157 | $19.61570 |
| 25 | $1.80401 | $45.10025 |
| 50 | $1.71523 | $85.76150 |
| 100 | $1.63081 | $163.08100 |
| 300 | $1.56323 | $468.96900 |
| 500 | $1.49846 | $749.23000 |
